Riedel 4 Riedel – Sebastian Riedel w orkiestrowy sposób dziękuje swojemu ojcu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bilety na koncerty w ramach trasy Riedel 4 Riedel można nabyć za pośrednictwem  strony eventim.pl, a w przypadku łódzkiego koncertu również w kasie klubu Wytwórnia w Łodzi. 

30 listopada, WROCŁAW, A2 

Miejsca siedzące: 

129 zł — Kategoria 1 

99 zł — Kategoria 2 

  

7 grudnia, ŁÓDŹ, klub Wytwórnia 

Miejsca siedzące: 

129 zł — Balkon 

109 zł — Kategoria 1 

99 zł — Kategoria 2 

 

13 grudnia, KATOWICE, Międzynarodowe Centrum Kongresowe 

Miejsca siedzące: 

129 zł — Kategoria 1 

99 zł — Kategoria 2 

Riedel 4 Riedel to trzy koncerty – 30 listopada we wrocławskim A2, 7 grudnia w łódzkiej Wytwórni i 13 grudnia w Katowickim MCK (koncert pod tytułem Muzyka dla wolności, w rocznice wprowadzenia stanu wojennego) – mające na celu uhonorowanie pamięci Ryszarda Riedla. Usłyszymy na nich Sebastiana Riedla z zespołem Cree i Orkiestrę Kameralną Tomka Szymusia. Muzycy wykonają wspólnie kultowe utwory Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, w nowych, orkiestrowych aranżacjach. Będzie to wielkie święto muzyki granej na żywo – gitarowe riffy zderzą się z orkiestrowym instrumentarium, które pozwoli im zabrzmieć jeszcze potężniej. Tego rodzaju przedsięwzięcia zawsze były bardzo oczekiwane i cieszyły się ogromnym uznaniem ze strony fanów. Integralną częścią wydarzenia będzie elektroniczna wystawa niepublikowanych nigdzie wcześniej zdjęć, ukazująca kulisy życia itwórczości śląskiego artysty.  

Twórczość Ryszarda Riedla i zespołu Dżem stała się kanonem polskiej muzyki popularnej i ciągle zdobywa serca kolejnych pokoleń słuchaczy. Teksty wokalisty (m.in. do takich utworów jak List do M.Mała Aleja Róż, czy Sen o Victorii), które z rozbrajającą szczerością opowiadają o słabościach, i zmaganiu się z własnymi demonami, stały się artystyczną iżyciową inspiracją dla wielu artystów oraz fanów. Nawet w czasach, kiedy wiązało się to zrepresjami, jego muzyka zawsze była muzyką dla wolności. Był barwnym ptakiem, który zawsze podążał własnymi ścieżkami, nie przystawał do szarej rzeczywistości PRL-u i mówił o tym otwarcie (tak jak w tekście kultowego Whisky). Dlatego właśnie magazyn Rolling Stone nazwał go kiedyś ostatnim hippisem naszych czasów.  

Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree, jak nikt inny zna twórczość swojego  ojca. Jak sam wspomina, ukształtowany i wprowadzony do muzycznego świata przez Ryszarda, przejął od niego dryg do grania oraz życiową wrażliwość: 

Nasz dom był pełen muzyki. Tata, nawet po powrocie z długiej trasy koncertowej, momentalnie włączał w mieszkaniu ulubione płyty. Wieczorem zamiast przy bajkach, zasypiałem przy Claptonie i Rolling Stonesach. Jeździłem z nim też na próby i koncerty Dżemu. Nawet kiedyś, jako kilkuletni chłopak, wszedłem na scenę i zaśpiewałem razem znim. Kiedyś powiedział do mnie – jeżeli chciałbyś zajmować się w życiu muzyką to musisz to robić prosto z serca, inaczej lepiej, żebyś się za to w ogóle nie zabierał… Dzisiaj te jego słowa są dla mnie mottem. 

Sebastian wraz z zespołem Cree są czołowymi reprezentantami kolejnego pokolenia sceny blues-rockowej i swoją twórczością cały czas udowadniają, że ta muzyka nie tylko nie umarła, ale ma się coraz lepiej. Utwory takie jak Rockowiec czy Po co więcej mi są świadectwem, że rock is not dead 

Tomek Szymuś jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego wKatowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji. Wykłada w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wOlsztynie. Współpracuje z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma. Prowadzi Orkiestrę Kameralną Tomka Szymusia, która specjalizuje się w graniu muzyki rozrywkowej.  

Partnerem głównym koncertów są Katowice – miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki: 

Zaryzykuję stwierdzenie, że bez muzyki nie byłoby Katowic. To dźwięki budują to miasto, sprawiają, że żyje. Kilka lat temu zauważyło to UNESCO, przyznając nam tytuł miasta kreatywnego właśnie w dziedzinie muzyki. Od tego czasu jeszcze bardziej angażujemy się w projekty z muzyką w tle. Z tego też powodu poparliśmy przedsięwzięcie Riedel4Riedel. Zdecydowaliśmy się wziąć w tym też udział z tego względu, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci lidera Dżemu, a projekt ten jest pewnego rodzaju uhonorowaniem człowieka nazywanego nie bez powodu ikoną bluesa. Niezmiernie cieszę się, że przy okazji tego wydarzenia możemy przypomnieć, że Katowice nieodłącznie związały swoje istnienie zbluesem, czego wyrazem jest chociażby stworzony parę lat temu Szlak poświęcony temu gatunkowi muzyki. –  mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.  

Riedel 4 Riedel to wydarzenie, które swoim charakterem rozbudza uzasadnione oczekiwania. To będzie zdecydowanie coś więcej niż powrót do przeszłości i wspominki – to kawał kultowej twórczości wykonanej przez najlepszych muzyków w kraju. Muzyków zróżnych światów, które mają jednak wspólny mianownik – pasję do grania. I właśnie to jest najważniejsze w tej serii koncertów.  

Bilety na te wyjątkowe wydarzenia będą do nabycia od poniedziałku, 17 czerwca za pośrednictwem strony eventim.pl [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1560414507016{padding-top: 5% !important;}”][vc_column][vc_cta h2=”Kup Bilet na Riedel4Riedel” add_button=”left” btn_title=”KUP BILET” btn_shape=”square” btn_color=”pink” btn_size=”lg” btn_i_icon_fontawesome=”fa fa-ticket” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.dmagency.pl%2Fkoncerty%2F|title:Koncerty||”]Koncerty odbędą się we Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn