LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM

Life Festival Oświęcim to inicjatywa zrodzona z potrzeby przełamywania stereotypów kulturowych i przekazywania ducha tolerancji. Idea przyświecająca festiwalowi czyni go wyjątkowym na tle innych wydarzeń muzycznych w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem to główne cele LFO.—

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Life Festival Oświęcim jest Darek Maciborek. Dziennikarz muzyczny radia RMF FM, urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu, postanowił „odczarować” 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Głównymi gwiazdami dotychczasowych edycji festiwalu byli:
Scorpions (2017) Shaggy(2017) Queen & Adam Lambert (2016), Elton John (2016), Chris de Burgh (2015), Eric Clapton (2014), Soundgarden (2014), Sting (2013), Peter Gabriel (2012), James Blunt (2011), Ray Wilson (2010).

W trakcie dotychczasowych sześciu edycji festiwalu LFO kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili m.in. obdarzony żydowskim rodowodem, amerykański wokalista reggae MatisyahuKozak System z Ukrainy, Jamaram z Niemiec, Hatikva 6 z Izraela, francuska grupa Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Jamajczycy z Twinkle Brothers, czy wreszcie amerykańsko-izraelski Balkan Beat Box. Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Kroke oraz Anna Maria JopekHeyBrodkaEdyta BartosiewiczKayahLemonLuxtorpedaPerfect, Voo VooVarius ManxT.LoveBlue Cafe i Dżem.

WE ARE FESTIVAL

W ramach festiwalu trzykrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami „Biała bluzka” i „Shirley Valentine” oraz w sztuce „Maria Callas. Master Class”), a w „Zamachu na MoCarta” udział wzięli m.in. Zbigniew ZamachowskiWojciech Malajkat.

Specjalne murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward DwurnikAndrzej Pągowski i Rafał Olbiński oraz laureat Oscara, Tomasz Bagiński.

Od 2013 roku program LFO wzbogacił się o bieg uliczny „Tolerancja na sportowo”, z udziałem gwiazd polskiego sportu show-biznesu, z wielokrotnym mistrzem olimpijskim Robertem Korzeniowskim w roli ambasadora.

Mocnym punktem programu LFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości – byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvaysoliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak, słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski oraz młody wirtuoz fortepianu Pianohooligan. Mogliśmy też usłyszeć spektakl muzyczny „Muzyczny życiorys Franka Sinatry” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, zespołu jazzowego, wokalistów oraz tancerzy.

PEACEMAKER

Life Festival Oświęcim od pierwszej edycji swoim pokojowym przesłaniem łączył ludzi różnych narodowości, wyznań, przekonań przez muzykę i wszystkie obecne na festiwalu formy sztuki, w miejscu, z którego wypływa przesłanie naznaczone piętnem tragicznej historii XX w. Wartość tej idei docenił Peter Gabriel, który przy okazji koncertu na LFO 2012 stwierdził:

„Jesteście strażnikami tego ciemnego lustra, pamięci o tym, kim jesteśmy i kim możemy być, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu”.

Pokojowy przekaz festiwalu w 2017 r. zyskuje namacalną formę w postaci Peacemakera – wyróżnienia przyznawanego twórcom i osobowościom za szczególny wkład w szerzenie idei pokoju. Pierwsza statuetka trafia w ręce zespołu Scorpions, którego przebój „Wind of Change” stał się nieformalnym hymnem upadku komunizmu w Europie i ponad ćwierć wieku po nagraniu wciąż niesie ludziom na każdym kontynencie nadzieję na lepszy świat.

#ARTIST AGAINST WAR